بیش از 1500 نفر در وبینار ملی اشتراک داده های پژوهشی با پلت فرم Mendeley Data شرکت کردند.
به گزارش مدیر اطلاع‌رسانی پزشکی و منابع علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، وبینار اشتراک داده‌های پژوهشی با پلت فرم Mendeley Data به پیشنهاد مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و به میزبانی حوزه معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و با حضور نماینده رسمی ناشر الزویر در ایران (شرکت مهندسی فرآیدا)، سه‌شنبه 23 دی 99 از ساعت 16 الی 18:20 با حضور بیش از 1500 نفر از علاقه‌مندان سراسر کشور برگزار شد.
 
در این وبینار آموزشی، 1806 نفر فرم الکترونیکی ثبت‌نام را تکمیل کردند که شامل 687 عضو هیئت‌علمی، 620 دانشجو، 393 کارمند و 94 نفر از سایر مشاغل بودند. بیش از 1400 نفر از ثبت‌نام کنندگان از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بودند.  
 
وبینار رأس ساعت 16 با قرائت قرآن و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران از طریق سه مسیر ارتباطی شامل: سامانه وب کنفرانس ادوب کانکت، سامانه پخش زنده و سامانه پخش زنده اینستاگرام از مرکز خدمات اطلاع‌رسانی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند منتشر شد. سرکار خانم دکتر فرزانه فضلی، معاون مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت، ضمن تشکر از حضور گسترده شرکت‌کنندگان در این وبینار ملی، هدف از برگزاری وبینار را آشنایی اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با اشتراک داده های پژوهشی و امکانات جدید و محیط مندلی اعلام کرد. سپس جناب آقای حسین اعظمی مدیر آموزش شرکت مهندسی فرآیدا، نماینده رسمی ناشر الزویر در ایران پس از ارائه خلاصه‌ای از فعالیت‌های ناشر الزویر، به بیان تغییرات انجام‌شده در پلت فرم مندلی، حذف ویژگی‌های شبکه اجتماعی آکادمیک و تمرکز بر روی اشتراک داده‌های پژوهشی و به‌روزرسانی‌های قابل‌توجه مدیریت مراجع و استناددهی مندلی پرداخت. مدرس تخصصی محصولات ناشر الزویر، به مخاطبین وبینار از جمله دانشجویان، اعضای هیئت‌علمی، محققین، مدیران و سیاست‌گذاران پژوهش، سردبیران و هیئت تحریریه ژورنال‌ها، کتابداران و متخصصین علوم اطلاعات و ... اشاره کرد.
 
مدرس وبینار در ادامه صحبت‌های خود به تشریح موضوعات ذیل پرداخت:
- تعریف مجموعه داده یا دیتاست، مزیت‌های در دسترس بودن دیتاست ها در کنار مقاله، تجربه کشورها و مؤسسات پیشرو ازجمله اتحادیه اروپا، موسسه ملی سلامت و بنیاد علوم آمریکا
- تعریف داده‌های FAIR
- معرفی ژورنال‌ها و مقالات جدید ویژه دیتاست در ناشر الزویر، معرفی فعالیت‌های انجام‌شده الزویر در راستای توسعه سیستم‌ها و ابزارهای اتصال دیتاست ها به مقالات پژوهشی
- روش‌های اتصال داده‌های پژوهشی دیتابیس‌های اختصاصی علوم پایه و بالینی پزشکی با مقالات منتشرشده در ژورنال‌های الزویر
- معرفی هرم پیشنهادی الزویر جهت تولید مجموعه داده‌های بسیار مؤثر و توسعه مخازن ویژه مجموعه داده‌های پژوهشی
- معرفی پلت فرم Mendeley Data و ویژگی‌های مختلف آن
- فرآیند آرشیو شدن مجموعه داده‌ها در مندلی دیتا
- مثال‌های مجموعه داده‌های مهم در مندلی دیتا مانند SDG سازمان ملل
- معرفی نرم‌افزار مدیریت مراجع و استناددهی مندلی و به‌روزرسانی‌های جدید آن
- توضیح ویژگی‌های منحصربه‌فرد نرم‌افزار استناددهی مندلی
- معرفی وب ایمپورتر مندلی
- معرفی افزونه جدید ورد و عدم نیاز به نرم‌افزار
- معرفی کتابخانه آنلاین مندلی
- امکانات ویرایشگر استایل های استنادی مندلی
- معرفی محیط جدید مندلی کریر برای جستجوهای شغلی و همچنین پیشنهادهای شغلی توسط کارفرمایان و نحوه تکمیل رزومه و دریافت اخبار پیشنهادهای شغلی جدید در زمینه های علوم، فناوری و بهداشت و سلامت

پس از اتمام ارائه مدرس، تعدادی از سؤالات شرکت‌کنندگان توسط مدرس وبینار پاسخ داده شد و در انتهای وبینار جناب آقای دکتر کبیری، رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توضیحاتی را در خصوص برنامه‌های حوزه معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برای مدیریت و انتشار داده‌های پژوهشی ارائه کردند و امکانات برخی از سامانه‌های نوپا را در حمایت از این برنامه‌ها تشریح نمودند.
 
در طول برگزاری وبینار 1180 نفر به سامانه وب کنفرانس در بستر نرم افزار ادوب کانکت متصل شدند. همچنین بیش از 6000 نشست در سامانه پخش زنده مرکز خدمات اطلاع‌رسانی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ثبت شد که به‌طور متوسط بین 400 تا 600 نفر وبینار را از طریق این سامانه دنبال می‌کردند. پخش زنده از طریق شبکه اینستاگرام نیز از امکانات جدیدی بود که دراین وبینار مورداستفاده قرار گرفت و با توجه به نوپا بودن صفحه مرکز خدمات اطلاع‌رسانی دانشگاه در اینستاگرام حدود 60 نفر وبینار را از طریق این سامانه دریافت کردند.
 
وبینار حدود ساعت 18:20 به اتمام رسید و پس از وبینار 678 نفر در نظرسنجی الکترونیکی شرکت کردند و به‌طور متوسط بیش از 93 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی رضایت خود را از بخش‌های مختلف وبینار اشتراک داده‌های پژوهشی با پلت فرم مندلی اعلام کردند.
 
 
 
ازآنجایی‌که تعدادی از شرکت‌کنندگان به دلیل کاهش سرعت در شبکه اینترنت موفق به دریافت کامل صدا و تصویر وبینار نشده بودند تا زمان تدوین، آماده‌سازی و انتشار ویدئوی وبینار در سامانه کتابخانه دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، شرکت‌کنندگان می‌توانند از طریق لینک موقت ذیل به ویدئوی ذخیره‌شده وبینار دسترسی داشته باشند: (این ویدئو با استفاده از اپلیکیشن ادوب کانکت در رایانه قابل مشاهده خواهد بود)
 
لینک دسترسی موقت به ویدئوی ذخیره‌شده وبینار 
 
با توجه به محدود بودن زمان وبینار، کلیه سؤالات ارسال‌شده از سوی شرکت‌کنندگان جمع‌آوری شد و پس از وبینار، جناب آقای اعظمی به این سؤالات پاسخ دادند که لیست سؤالات به همراه پاسخشان را از طریق فایل ذیل می‌توانید دریافت نمایید:
 
لیست سؤالات مطرح‌شده در وبینار مندلی به همراه پاسخ آن‌ها
 
دریافت اسلایدهای ارائه‌شده در وبینار
 
دریافت گواهی حضور در وبینار 
 
 
 
 
 
 
 
منبع:
مدیریت اطلاع رسانی پزشکی
تعداد بازدید:
1446
تاریخ:
1399/10/28
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:4
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal