درخواست مشابهت یابی مقالات انگلیسی ویژه کاربران دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
 
سرقت علمی و ادبی چیست؟
سرقت علمی یا ادبی (Plagiarism) عبارت است از استفاده عمدی یا غیرعمدی از ایده ها، نظرات، نوشتارها و یا دستاوردهای دیگران به اسم خود و بدون کسب اجازه از صاحب اصلی اثر. اینگونه سرقت ممکن است عمدی یا غیر عمدی باشد، اما در بیشتر موارد می توان از آن جلوگیری کرد. به عنوان مثال می توان به منبع متن اشاره کرد.
با پیشرفت فناوری، امکان سرقت علمی یا ادبی از مقالات افزایش یافته است. سرقت علمی اولین دلیل عدم پذیرش مقالات در مجلات بین المللی است. سردبیران و داوران مجلات معتبر علمی ابتدا درصد مشابهت مقاله را بررسی می کنند. در صورت شناسایی سرقت علمی یا ادبی حتی در مقادیر کم روند بررسی مقاله متوقف می شود. بنابراین در صورت تشخیص سرقت ادبی، حتی به مرحله بررسی محتوای علمی نیز نمی رسد و به اصطلاح مقاله ریجکت خواهد شد.
 
 چه مواردی به عنوان سرقت علمی یا ادبی شناخته می شود؟
یک متن سرقت علمی یا ادبی محسوب می شود، اگر…
• تغییر نام کار دیگران به عنوان کار خودتان صورت گیرد.
• بدون اطلاع صاحب اثر و بدون پرداخت هزینه، نظرات، بیانیه ها، پست ها و ایده های دیگران کپی شود.
• استفاده بخشی و یا کپی کردن تمام نوشته ها، بیانیه ها و ایده های افراد دیگر بدون استفاده از علائم ویژه نگارشی نظیر نقل قول ( “” ).
• اگر اطلاعات نادرست درباره متن نقل شده به مخاطب ارائه شود.
• بدون پرداخت هزینه و گرفتن مجوز از صاحب اثر، کلمات متن نقل شده، تغییر داده شود.
• از منابع دیگر کپی برداری شود، بدون آنکه منبع آن ها ذکر شود.
 
 
 
بررسی سرقت علمی و ادبی با سامانه آنلاین iThenticate:
iThenticate، نرم افزاری برای بررسی سرقت علمی و ادبی مقالات انگلیسی می باشد. این نرم افزار آنلاین یکی از معتبرترین نرم افزارهای تشخیص سرقت علمی یا ادبی مقالات می باشد، که مورد استفاده سردبیران و مسئولان انتشارات معتبری مانند ScienceDirect ،IEEE ، Wiley ، Springer ، Francis and Taylor و ... بوده و با میزان دقت قابل قبولی همپوشانی مقالات را گزارش می دهد. 
 
 
 
بررسی نگارشی و گرامری مقالات با سامانه آنلاین Grammarly:
گرامرلی، ابزاری آنلاین است که می تواند خطاهای نگارشی و ویرایشی متون انگلیسی را ردیابی و تصحیح کند و همچنین دارای یک جستجوگر ادبی است که مشکلات دستور زبان مکاتبات را ردیابی و مشخص میکند. نرم افزار آنلاین گرامرلی با استفاده از هوش مصنوعی پیشرفته و پردازش زبان طبیعی خود که قدرت گرفته از میلیون ها مقاله بررسی شده است، گزینه های مناسبی جهت رفع این ایرادات پیشنهاد می دهد.
 
 
 
 فرایند درخواست انجام بررسی سرقت علمی و ادبی و بررسی نگارشی و گرامری مقالات انگلیسی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:
- درخواست بررسی سرقت علمی و ادبی، برای کاربران دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، فعال می باشد.
- اعضای هیأت علمی، دانشجویان و کارمندان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، می توانند پس از آماده سازی مقاله خود، نسخه ای از آن را با فرمت Word، از طریق تکمیل و ثبت اطلاعات در فرم الکترونیکی مربوطه، ارسال نمایند تا مشابهت یابی و یا بررسی نگارشی و گرامری مقاله توسط کارشناسان حوزه مدیریت اطلاع رسانی پزشکی و منابع علمی دانشگاه انجام شود.
- لطفا در تکمیل فرم درخواستی مربوطه، پست الکترونیک فعال خود را به صورت صحیح درج نمایید زیرا نتیجه مشابهت یابی به ایمیل درج شده در فرم، ارسال خواهد گردید.
- پس از تکمیل و ارسال فرم، اطلاعات ارسالی توسط کارشناس مربوطه دریافت می شود و در اسرع وقت نسبت به ارسال نتیجه و گزارش مشابهت یابی مقاله به ایمیل ثبت شده در فرم، اقدام خواهد شد.
- گزارش مشابهت یابی مقاله با دو فرمت PDF و HTML آماده می شود که از طریق ایمیل برای فرد درخواست کننده، ارسال خواهد گردید.
- برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید در ساعات اداری (ساعت 8 الی 15) از طریق شماره تماس 32381752 -056 و یا پست الکترونیک lib.info@bums.ac.ir در ارتباط باشید.
 

- اعضای هیأت علمی دانشگاه که اطلاعات شان در سامانه علم سنجی دانشگاه های علوم پزشکی کشور ثبت شده است، می توانند جهت سنجش و بررسی میزان مشابهت یابی مقالات خود از سامانه مشابهت یاب استفاده نمایند. نام کاربری و رمز عبور سامانه مشابهت یاب برای اعضای هیأت علمی، مطابق با سامانه علم سنجی می باشد.
 
  
تاریخ به روز رسانی:
1400/03/09
تعداد بازدید:
2116
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal